Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Ekim, Kasım ve Aralık aylarını içine alan, önümüzdeki 3 aylık zamanda elektrik fiyatlarında herhangi bir zam uygulamasına gidilmeyeceğini açıkladı.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, 1 Ekim tarihinden itibaren önümüzdeki 3 ay için perakende elektrik satış fiyatlarında zam görülmeyecek.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNE ZAM

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın verdiği bilgilere göre, otomotivin değeri de vergilemede esas oluyor ve değerine göre vergi yüzde 10-20 yükselecek. Binek otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi gelecek sene yüzde 40 fazla yükselecek. Diğerleri tekrardan değerleme oranında yükselecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Binek araçların motorlu taşıtlar vergisini gelmesi planlanan yüzde 40 oranında yasal değişiklik yaparak yükseltiyoruz. Binek araçlara ilişkin bir yükseliş var. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren motorlu taşıtlar vergisinde sistem değişikliğine gideceğiz. Şu anda sadece motor silindir hacmini dikkate alan sistem bulunuyor. Binek otomobilin değerini de dikkate alan yeni bir tarife değişikliğine geçeceğiz. Yeni alınacak binek otomobillerde aracın değeri de vergide belirleyici oluyor. Değeri arttıkça vergi miktarında da yüzde 10 ve 20 oranında yükselecek." dedi.