İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden mezun olmasının ardından mezun olduğu üniversitede Onkoloji Enstitüsünde Yüksek Lisans çalışmaları yapan Biyolog Kanser Araştırmacısı Vasfiye Goca Boran, kansere neden olan şeyler hakkında ilginç ifadelerde bulundu.

Boran, B2 vitamini eksikliğinin kansere neden olduğunu ifade etti. Araştırmacı biyolog Boran B2 vitamini eksikliğinin belirtilerini şu sözlerle dile getirdi:

‘B12 eksikliğinin belirtileri olarak, vücutta iltihaplanma, ciltte kızarıklık, ayak altlarında yanma, kulak ve burunda pullanma, titreme, sersemlik, hareketlerde ağırlaşma, sindirim bozukluğu, saç dökülmesi, gözlerde yanma ve kuruluk gibi sorunları söyleyebiliriz.’
Boran açıklamasında, antibiyotiklerin B2 vitamini eksikliğine neden olduğunu da belirtti.

KANSERİ 10 SANİYEDEN TESPİT EDEN İCAT

ABD'deki Teksas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Science Translational Medicine dergisinde yer alan araştırmalar sonucunda kanserli hücreyi 10 saniyede tespit eden kalem şeklinde bir icat yapıldığı belirtildi.

Yeni cihaz, kimyasal yapıları sağlıklı hücrelerden epey değişiklik gösteren kanser hücreleri tespit etmek için kanser hücrelerinin olduğu düşünülen bölgeye dokunduruldu ve dokunduğu kısma az miktarda su damlası bıraktı. Canlı hücrelerde yer alan kimyasal maddelerin etkilediği su damlası, analiz edilmek üzere kalem tarafından tekrar emildi.