Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda hazırlanan raporların sonucunda, ‘Hayat Tabloları, 2014-2016’ istatistikleri belli oldu.

Raporlara göre, doğuşta beklenen yaşam süresi, ülke geneli için ortalama 78 yıl olarak hesaplandı.

Doğuşta ön görülen yaşam süresi, erkeklerde 75,3, kadınlarda 80,7 sene olarak belirlendi. Çoğunlukla kadınlar erkeklerden daha fazla yaşarken, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,4 sene olarak görülüyor.

Çalışma döneminin başlangıcı sayılan 15 yaşındaki vatandaşlar ortalama kalan yaşam süresi 64,2 sene olurken, bu zaman erkekler için 61,5 sene, kadınlar için 66,8 sene şeklinde hesaplandı.

SAĞLIK ALANINDA DEV İCAT

Diğer yandan, ABD'deki Teksas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Science Translational Medicine dergisindeyer alan araştırmalara göre, kanser hücrelerinin son yıllarda giderek büyüme ve yayılmasına karşılık, kanser tespitlerini yüzde 96 doğru bir şekilde bulan bir cihaz icat edildi.

Yeni cihaz, kimyasal yapıları sağlıklı hücrelerden epey değişiklik gösteren kanser hücreleri tespit etmek için kanser hücrelerinin olduğu düşünülen bölgeye dokunduruldu ve dokunduğu kısma az miktarda su damlası bıraktı. Canlı hücrelerde yer alan kimyasal maddelerin etkilediği su damlası, analiz edilmek üzere kalem tarafından tekrar emildi.

Kanserli hücreyi tespit eden kalem büyüklüğünde olan cihazın gerçekleştirdiği bütün işlemler 10 saniyede tamamlandı.