Yemek sunumları göz zevkimiz ve iştahımız açısından düşünüldüğünde önemli bir husus. Ancak bazen bu sunum işi abartıya kaçabiliyor. Çok garip değil mi? Peki basit bir sunumda neler dikkat etmemiz gerekir? Yiyeceklerinizin sunumu, en az lezzeti kadar önem taşıyor. Doğru sunulmuş bir yiyecek konukların iştahını artıracağı kadar, misafirlerinizi etkilemeyi de kolaylaştıracaktır.Evlerine akşam yemeği için misafir davet edenlerin en büyük endişelerinden biri de, doğru miktarı ve sunumu yakalayabilmek.

Yiyeceklerin tabağa nasıl yerleştirileceği belki de en çok sorulan soru haline geliyor. Bunun için aslında 5 basit uygulama büyük sonuçlar doğuracaktır. Önce tabağa zihninizden şekiller çizerek başlayın. Bir fotoğraftan ya da bir nesneden ilham alın. Hatta nihai tasarımdan önce bir deneme “tabağı” hazırlayın. Tabak basit olmalı. Yemeğinizin önüne geçmediği sürece renkli tabak da kullanabilirsiniz tabi ki ama beyaz tabakta yemek her zaman etkileyici durur. Sunum için tek bir malzeme üzerine odaklanın. Karmaşık bir tabak, konukların dikkatinin ana yemekten uzaklaşmasına neden olabilir.

Yiyeceği tabakta dengeli dağıtın. Renklerle oynayın ancak sunum asla yiyeceğin lezzetini bastıracak kadar şatafatlı da olmamalı. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, doğru porsiyonu bulabilmek. Porsiyon ne çok fazla, ne de çok az olmalı. Hatta porsiyonu protein, karbonhidrat ve sebzeleri dengeleyerek oluşturmaya çalışın. Son dikkat ise, ana yemeğe verilmeli. Tabakta ana yemek mutlaka belirgin olmalı, ancak “destek” de unutulmamalı. Bu “destek” garnitürlerden, soslarda ve hatta tabağın kendisinden gelecektir.