TEOG sınavının kaldırılmasının ardından birçok vatandaşın kafasını kurcalayan, ‘yatırılan paralar ne olacak?’ sorusuna Tüketicilerin Haklarını Savunma Derneği (TÜHASAVDER) Başkanı Avukat Ahmet Salgut’tan yanıt geldi.

Salgut tarafından yapılan açıklamada, meydana gelen hadisenin hukukta Mücbir Sebep olarak ifade edildiğini belirterek, ‘Çocuğunu kursa kayıt ettiren öğrenci velileri istedikleri takdirde kurs ile gerçekleştirdiği sözleşmeden vazgeçebilir ve ödedikleri ücretleri tekrar alabilirler. Bu konuda Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ücretlerin İadesi başlığı altında, öğrencinin yalnızca girdiği derslerin ücretini ödeyerek kalan kısmı iade alabilirler.’ şeklinde konuştu.

BU YIL TEOG YOK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile milyonlarca öğrencinin beklediği bu yıl TEOG sınavı olup olmayacağına ilişkin soru açıklığa kavuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG tartışmalarına son noktayı koyarak, ‘Bu yıl TEOG sınavı olmayacak.’ dedi.

MEB HAREKETE GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı uzun bir zamandır, TEOG’un kaldırılması üzerine çalışmalar yapıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu sınav ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra bu sene TEOG sınavının yapılması imkansız gibi görülüyor.

Cumhurbaşkanı, bu sınavın kaldırılmasının basit bir mesele olduğunu bunun için çalışmaların zaman kaybedilmeden başlanması gerektiğini belirtmişti.