Fransız bir babaya ve İspanyol bir anneye Kamboçya’da doğan Frederic Chaubin, Fransız stil ve tasarım dergisi Citizen K‘nın yazı işleri sorumlusu. Aynı zamanda bir fotoğrafçı olan Chabuin, beş yıldan fazla bir süre, eski Sovyet Cumhuriyetleri’ni dolaştı ve buradaki mimariden ilginç detayları fotoğrafladı.

Litvanya, Ukrayna, Ermenistan, Estonya, Rusya, Beyaz Rusya ve Gürcistan’da çekilen fotoğraflarda garip, bilim kurgu filmlerini andıran evleri gösterdi. Yapıların çoğu, Soğuk Savaş’ın son yirmi yılında inşa edilmiş. Hep sıkıcı oldukları söylenen Doğu Bloku ülkelerinin mimari açıdan -bize göre- oldukça yaratıcı yönünü de gösteren fotoğraflar, çeşitli ülkelerde sergilere konuk oldu. Sovyetler’in kozmik mimarisiyle inşa edilen yapıları; geçmişteki gelecek hissi unutulmasın diye… Binaların çoğunun bugüne dek yıkıldıkları sanılıyor.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği zamanında inşa edilmiş binaların çoğu, doğu bloğu ülkelerinin 'soğuk' olarak nitelendirilen havasıyla harmanlanmış futuristik bir çizgiyi yansıtıyor.