Kuzey Irak'a ihracat yapan şirketlerin paralarını Habur sınır kapısından yasal şekilde getiren kurye firmasının aracı, Habur sınır kapısından geçmesinin ardından TIR parkı civarında otomatik tüfekli 6 kişi tarafından soyuldu. Araçta çuvallarda bulunan 7 milyon doları ve arabanın kontak anahtarını alıp kaçan songuncuların, takip edilmemek adına da aracın lastiklerini ateş ederek patlattığı açıklandı.

Türkiye'den Kuzey Irak'a ihracat yapan şirketlerin Irak'taki alacaklarını dolar şeklinde Türkiye'ye sınır kapısından legal biçimde getiren kurye firmasına ait araç, geçtiğimiz Pazar akşamı silahlı soyguna uğradı. Irak'tan aldığı 7 milyon doları çuvallar içinde Habur sınır kapısından geçiren, içerisinde 5 kişi bulunan kurye aracının önü, sınır kapısından çıkıp TIR parkı civarındaki üst geçide geldiği esnada iddiaya göre maskeli ve ellelerinde otomatik tüfek bulunan 6 kişi tarafından kesildi. Araçtaki 5 kişiye silah çekerek indirip yere yatıran silahlı soyguncular, içinde 7 milyon dolar olan çuvalları alıp kendi araçlarına yerleştirdi. Soyguncular, takip edilmemek adına da kurye aracının hem kontak anahtarını aldı, hem de aracın lastiklerine ateş edip patlattı. Olayın ardından haber verilen jandarma, silahlı soyguncuların yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.

'ÇOK SAYIDA İHRACATÇI FİRMANIN PARASI'

Kurye firmasının sahiplerinden Osman Avil, Irak'a ihracat gerçekleştiren çok sayıda firmanın paralarını kurye araçları ile legal şekilde Türkiye'ye getirme hizmeti verdiklerini belirtti. Para taşıyan araçlarının, Pazar gecesi ellerinde otomatik tüfek ve tabancalar olan 6 soyguncu tarafından önü kesilip soyulduğunu ifade eden Osman Avil, çok sayıda ihracatçı firmaya ait olan bu paraları çalanların bir an evvel bulunup cezalandırılmalarını beklediklerini söyledi.