Şehit çocukları ile harp ve vazife malullerinin şahsına ve çocuklarına eğitim öğretim yardımları bugünden itibaren veriliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ilgili kurumdan şehit çocukları ile harp ve vazife malullerinin şahsına ve çocuklarına verilecek eğitim öğretim yardımının yükseldiği bildirildi.

Son düzenlemeye göre ilköğretim (1-8. sınıflar) için bin 540, lise için 2 bin 310, yüksekokul için 3 bin 81 lira kişi başına eğitim öğretim yardımında bulunulacağı belirtildi. Söz konusu ödemeler bugün yapılacak.

Kurum tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim senesinde, 18 bin 953 öğrenciye toplamda 39 milyon 878 bin 204 lira eğitim ve öğretim yardımı verilecek.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİNE BÜYÜK DESTEK

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında karar verilen 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terörle mücadele ekibinle çalışan ve kamu konutlarından faydalanırken, gazi olanlar ile şehit olanların ailelerinin kamu konutlarından faydalanmayı sürdüreceği zaman, hiçbir kira bedeli vermeden 1 yıldan 10 seneye kadar uzatıldı.

Terörle Mücadele Kanunu'nun 21'nci maddesinde değişiklikler yapılmasının ardından, kamu konutlarından faydalanan gaziler ile şehitlerin aylığa müstahak dul ve yetimlerinin 10 sene boyunca hiç bir şekilde kira ödemeksizin kamu konutlarından faydalanmasına karar verildi.