Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında karar verilen 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile terörle mücadele ekibinle çalışan ve kamu konutlarından faydalanırken, gazi olanlar ile şehit olanların ailelerinin kamu konutlarından faydalanmayı sürdüreceği zaman, hiçbir kira bedeli vermeden 1 yıldan 10 seneye kadar uzatıldı.

10 YIL KİRA BEDELİ VERMEYECEKLER

Terörle Mücadele Kanunu'nun 21'nci maddesinde değişiklikler yapılmasının ardından, kamu konutlarından faydalanan gaziler ile şehitlerin aylığa müstahak dul ve yetimlerinin 10 sene boyunca hiç bir şekilde kira ödemeksizin kamu konutlarından faydalanmasına karar verildi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞA KONUT MÜJDESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ'nin yaptığı konutların yüzde 10 peşinatla, uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut sahiplerine kira öder gibi ödeme kolaylığı sunulduğunu söyleyerek, kullanım hakkı veya kiralama yönünde bir konut edindirme planı düşünmediklerini belirtti. Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından ihalesi gerçekleştirilen konut projelerinin inşaatının başlamasıyla birlikte satışa yönelik işlemlerin de başladığını hatırlatarak, ‘Proje bittikten sonra teslim aşamasına gelmeden satışı da bitmiş olmaktadır. Ellerinde bulunan konutların çoğunluğu kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutlardır’ açıklamalarında bulundu.