Samanyolu Galaksisi'nin merkezine 200 ışık yılı mesafe uzaklıkta yeni bir kara delik bulundu.

Keio Üniversitesinden Tomoharu Oka başkanlığında yapılan incelemelerde yürütülen Japon bilim insanları, bulunan kara deliğin etrafının moleküler gazlarla kaplı olduğunu ifade ettiler.

Araştırma görevlileri, Şili'de Atacama Çölü'ndeki ALMA teleskobuyla keşfettikleri orta kütleli kara deliğin, türünün ilk örneği ve Samanyolu Galaksisi'nde bugüne kadar bulunan 2. büyük kara delik keşfi olduğunu açıkladı.

Galakside farklı yapıdaki bir gaz bulutunun incelenmesi esnasında bulunan kara delik, Güneş'ten 100 bin kat daha büyük.

Keşfedilen yeni karadeliğin detayları ‘Nature Astronomy’ dergisinde yer alıyor.

TÜRK BİLİM İNSANLARININ BÜYÜK KEŞFİ

Ağustos ayının ilk haftalarında, Türk bilim insanları yeni bir gezegen keşfetti. Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nde çalışan öğretim üyesi üç bilim insanı ve bir doktora öğrencisinin yoğun çalışmalarının ardından, Güneş sisteminin yaklaşık 212 ışık yılı uzaklığında Jüpiter’e benzer bir 'öte-gezegen'in varlığına ulaşıldı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, 2007 senesinde çalışmalara başladıkları, Türk, Japon ve Rus bilim insanlarından meydana gelen uluslararası bir proje doğrultusunda devam ettirilen ‘gezegen arama’ hazırlıklarının ilk başarısını gördüklerini söyledi.