Havacılık sevilerini meslek haline getiren Kamile Yasdıman ve Tuğba Hasgül, merkezde planör uçuş ve yamaç paraşütü eğitimi veriyorlar. Merkeze gelen kadınlara havacılığı sevdirmek için uğraşan iki eğitmen, bu alana tutkusu olan bayanlarada güzel örnekler veriyorlar.

Kursiyerlere ilk olarak hava hareketleri, planörün temel özellikleri ve uçuş fizyolojisi gibi bilgiler verdiklerini anlatan Yasdıman "A brövesi denilen eğitimde de yalnız uçmayı gösteriyoruz. Birkaç adımın ardından başarılı olan, bu işi yapmak isteyen, eğitimlerini devam ettirip uçuş öğretmeni olabiliyorlar. Branşım olan coğrafya öğretmenliğini bırakıp uçuş eğitmeni olarak THK'da kaldım. 50-55 yaşındaki bayanlar bile gelerek, hobi olarak uçuş yapmak istiyorlar. Genç öğrencilerimiz de gelip, ayaklarının yerden kesilmesi hissini tadıyorlar. Daha önce hiç uçmamış ancak burada havacılığı sevip, çeşitli şirketlerde pilot olarak görev yapan pek çok öğrencimiz mevcut’ dedi.

Yamaç paraşütünün kolay olduğunu söyleyen Tuğba Hasgül, "İstek ve azim olduktan sonra, adrenalini de seviyorsanız zor olmaz. Aslında kadınların zorlanmayacakları bir spor dalı. Yamaç paraşütü nazik kullanılması gereken bir malzeme. Kadınların bu sporu daha iyi yaptığına inanıyorum." diye konuştu.