Gerçek hastalık durumlarının dışında kalan konularda mazeret izni alamayan veya işten kaçamak yapmak isteyen personeller, tek çareyi rapor alarak izin kullanmakta görüyorlar. Bu durumda 'rapor almak' ifadesi kullanılıyor olsa da gerçekte raporları doktorlar veriyor. Fakat yasalar işverenleri söz konusu durumdan koruma amaçlı kanunlar içeriyor.

Çalışma hayatında işverenleri en çok sıkıntıya sokarak elini kolunu bağlayan durumlardan biri çalışanların rapor alması. Bu durumu suiistimal eden ve işten kaçamak yapan çalışanlar için tazminat almadan işten atılma tehlikesi mevcut.

ÇALIŞANI SEVİNDİREN HABER

Çalışma hayatıyla ile ilgili yasalardaa kıdem tazminatında bulunmanın yolları düzenlendi.kıdem tazminatından yararlanmak için istifa etmemek gerekiyor. Bu durumun emeklilik, askerlik ve kadınlar için evlilik gibi birkaç istisnai durumu mevcut.

Bu istisnalardan biri de, 9 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olup 15 sene sigortalılık zamanı ile 3 bin 600 gün (10 yıl) prim ödemesini bitiren kişiler için var.

Söz konusu çalışanlar SGK'dan 15 sene ve 3 bin 600 günü tamamladıklarını gösteren bir yazı aldıklarında işyerlerine giderek tazminatlarını isteyip ayrılabiliyorlar. Ancak bundan yararlanmak için iş yerinde en az 1 sene boyunca çalışmak gerekiyor.