İtalya' da bulunan küçük bir ülke olan Vatikan da mülteci sorununa el attı. Hristiyan aleminin lideri Papa Francis' in yapmış olduğu yazılı beyanda, mültecilerin dünya' daki bütün herkesin meselesi olduğunu ve bu meselenin çözümü adına herkesin adım atması gerektiğini ifade etti.

MÜLTECİLERE KARŞI DUYARLI OLUN ÇAĞRISI

Yapmış olduğu açıklamada, mültecilere nasıl davranılması gerektiği hususuna da değinen Papa Francis, mültecilere, geldikleri yeri unutmadan yolculuklarının her aşamasında destek olunarak yardım edilmesi gerektiğini vurguladı. Bununla beraber Papa Francis, insani bir kriz durumunda gelen mülteci meselesinde insani bir kordior oluşturuması gerektiğini de vurguladı.

DÜNYA LİDERLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Meselenin çözülmesi adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ederken, dünya liderlerini de bu sorumluluğu almak adına göreve davet etti. Mültecilerin çeşitli ülkelerde "acınacak" koşullarda yaşadığını ifade eden Papa Francis, bu koşulların ekseriyet ile düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Papa Francis, konuşmasında açıkladığı durumlara ek olarak mületcilere iş ve eğitim imkanları hususunda yardımcı olunması gerektiğini söylerek sözlerini noktaladı.