Osmanlı Devleti’nin zengin kültürel miraslarından biriside, eğitime yeni başlayacak çocuklar için düzenledikleri ‘Amin Alayları’dır. Eyüp Belediyesi üzerinden bir asır geçen bu geleneği bugün yaptığı bir etkinlikle tekrar hayat vererek yaşatacak.

Amin Alayı geleneği, Eyüp Sultan Meydanı’nda, bu sene okula başlayacak çocuklar ile ailelerinin katılımında törenle hayata geçirildi.

Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütcü düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Amin Alayları geleneğinin 500 sene boyunca uygulandığını ancak son asırda ihtal edildiğini söyleyerek, 2006 senesinden sonra da Türkiye'de okullarda uygulanan uyum çalışmaları doğrultusunda, okula başlayan öğrencilerin bir hafta öncesinden okula gelmelerini belirtti ve uygulamanın sadece adaptasyonu sağlamaya çalıştığını söyledi.

AMİN ALAYLARI NEDİR ?

Osmanlı toplumunda eğitime ilk kez başlayan çocuklar için 14. yüzyıldan 19. yüzyıl bitimine kadar çeşitli törenler yapılırdı. Bu törenlerin en önemlisi ve bilineni Amin Alayları’dır.

Amin Alayı yapılacağı gün, okula başlayacak çocuğun evi bir güzel temizlenir sonrasında öğrenci olacak çocuklarla birlikte hamama gidilirdi. Yeni elbiseler giydirilir ve süslenirdi. Çocuklar için okula başlamak çok heyecanlı bir hal içinde gerçekleşirdi.

Yeni kıyafetlerle Eyüp Sultan ve Fatih türbeleri ziyarete gidilirdi. Eve geri döndüklerinde okula götürmek için kendisini aynı okula başlayan arkadaşları gelir ve birlikte ilahi söylerlerdi. Eğitime başlayacak olan çocuk kendisi için hazırlanıp süslenmiş olan atlara binerek tören eşliğinde eğitim hayatına atılırdı.