Okulların açılmasına sayılı günler kala öğrencilerde ve velilerde okul hazırlığı telaşı başladı.

2017-2018 eğitim öğretim sürecinin başlamasına bir hafta kalması öğrenciler kadar velileri de telaşlandırdı. Veliler okul alışverişlerini yapmaya başladılar. TSE ve Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Vecdet F. Şendil, okul hazırlığı yapan öğrenci ve velilere uyarılarda bulundu. Şendil, alışveriş esnasında kırtasiye ürünleri alımında çok dikkat edilmesi gerektiğini açıklayarak ‘Ne olduğunu bilmediğiniz, merdiven altı sağlıksız ürünlerden uzak durun.

Bu gibi kırtasiye araç ve gereçleri almamaya özen gösterin. Bunlar çocuklarınız üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu ürünlerin birçoğu oldukça sağlıksız ürünlerdir.’ açıklamasını yaptı.

Şendil, söz konusu tehlike hakkında senelerdir uğraştıklarını ifade ederek, ‘Ülkemizde 100 kırtasiye ürününden 99’u daha güvenilir oldu. Kırtasiye sektörü için büyük bir başarı. Lakin bu durum yeterli bir düzey değil. Öğrenciler için sağlıksız ve güven teşkil etmeyen kırtasiye ürünler mevcut. Veliler ucuz diye sağlıksız kırtasiye araçlarına yönelebilirler. Ama çocukların sağlıkları için daha bilinçli alışveriş yapmalarını öneriyoruz.’ diyerek velileri uyardı.

Birçok öğrencinin beklediği okulların başlama tarihi MEB tarafından açıklandı. Okullar 18 Eylül’de kapılarını açarak eğitim ve öğretim maratonuna başlayacak.