Kutlu doğum haftası tarihi hakkında alınan karar açıklandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kutlu doğum haftası programına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu sene Kutlu Doğum Haftası 29 Kasım haftasında kutlanacak. Mevlid Kandiline göre tarihe karar belirlenecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘Dünyaya gelmesi ile birlikte insanlığın yoluna ışık tutan, hicreti sayesinden medeniyet kuran Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) doğum günü Mevlid-i Nebi (12 Rebiulevvel), hicretle beraber başlayan medeniyet kavramını daha iyi anlamak için bir hafta boyunca yurt içinde ve yurt dışında güzel programlar ve özellikle gençlerimize ilişkin etkinliklerle geçirilecektir.’ dedi.

ALLAH’IN HZ. MUHAMMED’E SEVGİSİ

Yüce Allah, dünya üzerinde var ettiği her varlığı insanların hizmetine sunmuştur. Dünya’yı ve tüm evreni ise sadece alemlerin Efendisi Hz. Muhammed (s.a.v) için var etmiştir. Allah’ın Peygamber Efendimiz’e olan sevgisi çok başka idi. Dünyadaki tüm güzellikleri O’nun hürmetine yaratacak kadar sevgisi çok fazla. Hz. Adem bile cennetten çıkarıldıktan sonra Allah’tan bir çok kez affedilmeyi istemiş, Hz. Havva’yı bulmak için yalvarmıştı da, cennettin kapısının üzerinde Efendimizin adını görüp O’nun ismiyle dua etmeden kavuşamamıştı Hz. Havva annemize.