Muğla'nın Bodrum ilçesinden geçen ve yazın kuruyan Kavak Deresi'nde, Ege Denizi'nde oluşan 6,5 şiddetindeki depremin ardından su akışı başladı.

Dereköy Mahallesi Muhtarı Cemal Akhan, basın mensuplarına verdiği demeçte, dereye gelen suyun tek noktadan gelmediğini aktararak, Bu dereye gelen sular farklı noktalardan çıkar. Topraktan, kaya diplerinden çıkıyor. Derede hep su mevcuttu ama suyun çok kullanılmasından azalmıştı ama yeniden su akışı başladı." ifadelerini kullandı.

Bölgede sandalye tamirciliği ve restoran işletmeciliği yapan Hababam Sınıfı filminde "Kıvırcık Ömer"i canlandıran oyuncu Talip Güran, haberi alınca anında bölgeye geldiğini anlatarak, "Buraya zaman zaman dinlenmeye gelirim. Dere akmazdı, şu an bu manzaradan son derece keyifliyim." dedi.

Güran, suyun tekrardan akmasını, depremden sonra yaşanan bir doğa mucizesi olarak gördüğünü söyledi.

Dereköy doğumlu Ferah Savran da daha evvel derede bir kuşun içeceği kadar bile su olmadığını ifade ederek, "Bu Allah'ın bize bir hikmeti. Bu su deprem olduktan sonra geldi. Bu dere çok eskiden açılmış. Bu dereden akan sularla kuyularda dolmuş vaziyette. Çok şaşırdık ve sevindik." şeklinde konuştu.