İstanbul’un üçüncü havalimanının inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Havaalanının tamamlanan yolcu köprüleri ilk defa görüntülendi.

YOLCU KÖPRÜLERİ BİTTİ

İlk etabının 29 Ekim 2018 tarihinde açılması için hazırlanılan havalimanında 143 yolcu köprüsünün bulunacağını ifade eden İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, 4 adet yolcu köprüsünün çalışmalarının bittiğini açıkladı.

114 YERDEN AYNI ANDA UÇAKLAR YAKLAŞACAK

Uçuşlarda insanların konforuna çok dikkat ettiklerini ifade eden Akçayoğlu, ‘114 noktadan uçaklar aynı anda yaklaşabilecek. Bu durumda köprülü servis verebileceğiz.’ dedi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK

A-380 cinsi uçaklar için havalimanında yapılan yolcu köprülerinden söz eden Akçayoğlu, ‘A-380’ler için 3 köprü yanaşıyor, çünkü en yukarıdaki business ve diğer ekonomi bölümü için. Hazırlanan projemizde 4 tane A-380 aynı anda yanaşabilecek şekilde olacak. Ülkede henüz bu şekilde bir servisi veren havalimanı mevcut değil’ dedi.

AVRUPA’DA ZİRVE

İstanbul’un iki havalimanı Atatürk ve Sabiha Gökçen, Temmuz ayında kazandıkları büyüme ile Avrupa’da ilk üçe girdi. Uluslararası Havaalanları Konseyi tarafından hazırlanan raporlara göre, Atatürk 17,6, Sabiha Gökçen ise yüzde 12,7 yolcu yükselmesi ile Avrupa'nın ilk üç havalimanı arasına girdi.