İşsizlik oranları mayıs ayında da yüzde 10.2 seviyesindeydi. Hükümet bu rakamları aşağı çekmek için özel sektörü teşviklerle destekleyecek.

İŞSİZLİK ORANI DEĞİŞMEDİ

Ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 senesi Haziran döneminde geçen senenin aynı dönemine göre 124 bin kişi yükselerek 3 milyon 251 bin kişi olmuş oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde kaldı. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı da değişim göstermedi ve yüzde 12,2 olarak tahmin sağlandı. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile yüzde 20,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek yüzde 10,4 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı 2017 yılı Haziran döneminde, bir önceki sene aynı dönemine göre 1 milyon 52 bin kişi artarak 28 milyon 703 bin kişi, istihdam oranı ise 0,9 puanlık artış ile yüzde 48 omuş oldu.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarının da artık emekli olabileceklerini söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarının da artık emekli olabileceklerini söyledi.
Nacar, söz konusu durum hakkında dava açtıklarını ve davayı kazandıklarını ifade ederek ‘Yargıtay bu karara onay verirse ülkedeki annelerde herhangi bir işte çalışmadan kaldığı ikametgah zamanlarına bakılarak borçlanma yapabilecekler’ açıklamasını yaptı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, sosyal güvenlik konusunda ciddi konularda gerekli açıklamaları yaptı. Nacar, evde bulunan anneler ve ev hanımlarına yönelik emeklilik yolunun açılabileceğini ve mahkumların da emekli olabileceği gibi birçok konu hakkında konuşma yaptı.

Nacar, yüzde 40 engeli bulunan insanlara verilen ödemelerin de yüzde 50 yükseltileceğini haber verdi. Bununla birlikte cezaevlerinde bulunan mahkumlarında istekleri dahilinde emekli olabileceklerini söyledi. Nacar, 2018 yılının, sosyal güvenlikte çığır açacağını ifade etti.