18 Eylül Pazartesi günü okullar kapılarını öğrencilere açıyor. İçişleri Bakanlığı, okulların açılmasına az bir zaman kala okullarda alınacak önemli genelgeyi bildirdi.

Bakanlığın okulların yakın çevrelerinde yaşanan suç türleri, sayıları ve çevresel faktörler göz önüne alınarak hazırlanan genelgede alınacak önlemler şu şekilde:

-Ders saatleri içerisinde internet kafelere oyun salonlarına hiçbir şekilde öğrenci alınmayacak. Ders saatleri dışında alınan öğrenciler içinse yaş kriteri göz önünde bulundurulacak. Öğrenciler bar, kıraathane, kahvehane ve benzeri yerlere alınmayacak. 

- Okullarda, çocuk, asayiş, narkotik ve trafik birimlerinden ekipler yer alırken, kolluk kuvvetleri olarak çalışanlardan ‘Güvenli Eğitim Koordinasyon Görevlisi’ tüm okullarda görevlendirilecek.

- Okulla ilişkisi olmayan kişiler uzaklaştırılacak, gerekli olursa cezai işlem başlatılacak.

- Okul çevresinde, çocuklara sigara, alkol, bali, tiner gibi madde satışları denetlenecek, yakalanalar için cezai işlem uygulanacak.

- Çevrede bulunan boş ve harabe binaların denetimi arttırılacak.

OKULLARA KAMERA TAKILACAK

Emniyet tarafından seçilen okullara güvenlik kamera sistemleri hazırlanacak. Kameralar, okulların kolluk birimleri altında Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) bağlanacak. Öncelikli bin okula kamera sisteminin kurulması için harekete geçildi.