Dünya genelinde mevcut yaklaşık 7 milyar insanın kendi sosyal dünyasını kapsamına alabilecek niteliklerde olabildiği gibi yıl içerisindeki bu özel günler belirli toplumları veya doğrudan tüm insanoğlunu etkileyebilecek düzeyde olabiliyor.

Bu tarz özel günler açısından en somut ve en etkili örnekler olarak sevgililer günü ve yılbaşı gibi tüm insanoğlunu etkilemekte olan özel günler verilebilir. Daha kişisel niteliklerdeki özel günler ise doğum günlerini, mezuniyetleri ve evlilik yıl dönümleri gibi günleri kapsamı dahiline alır. Bu durumda günümüz modern yüzyıl dünyasında yıl genelinde çok sayıda özel günün ortaya çıkmasına neden oluyor ki bu tarz özel günlerin en önemli parçalarından birisini hediyeler oluşturmaktadır. Dolayısı ile her yıl içerisinde birden fazla kez hediye seçiminde bulunulmasını gerektirecek durumların söz konusu olması dolayısı ile günümüzde pek çok kişi açısından hediye ilginç hediyeseçimi büyük bir kabus haline gelebiliyor. Ancak günümüzde piyasada bulunan birbirinden alternatifleri ile her özel günde hediyenin verildiği kişiyi şaşırtmak ve mutlu edebilmek mümkün oluyor.

Günümüzde standart ve artık klasik hale gelmiş olan tarzdaki hediyelerden sıkılan ve sevdiği kişiye daha sıradışı ve daha farklı hediyeler vermek isteyen kişiler açısından birbirinden zengin bir hediye ürün çeşitliliği bulunuyor. Son yıllarda bu alanda özellikle de kişiye özel hediye grupları öne çıkıyor. Farklı kullanım alanlarına veya kullanım fonksiyonlarına sahip olan eşyaların veya ürünlerin daha kişisel bir tasarıma büründürülmekte olunduğu bu hediye kategorisinde her isteğe ve ihtiyaca yönelik olarak, yanıt verebilecek nitelikte hediye seçiminde bulunabilme avantajı bulunuyor. Tamamen kişiye özel olarak dizayn edilen ürünler üzerinde kullanılan tasarımlar kişinin resimleri, ismi veya sadece ona özel olan olguları taşıyabiliyor. Bu durumda bu tip hediyelerin, verildiği kişide hediye aktivitesinin çok daha etkileyici olmasını sağlayabiliyor ki her geçen gün bu tip hediye çeşitlerine yönelik olarak çok daha yoğun bir ilgi ortaya çıkıyor.

Hediye seçiminin önem taşıdığı bir diğer özel gün olarak dünyanın her yerinde insanların karşısına çıkan özel gün ise yılbaşıdır. Uzun soluklu bir senenin sonunun geldiği ve yeni yılın ilk saatlerine ‘merhaba’ dendiği 31 aralık yılbaşında sevdiği kişileri mutlu ettirecek ve kendilerini özel hissedebilmelerini sağlamak isteyen kişiler içinde yılbaşı temasının ön planda olduğu doğrudan yılbaşına yönelik olarak tasarlanmış olan yılbaşı hediyeleri bulunuyor. Çok zengin çeşitliliğin bulunduğu yılbaşı hediyeleri açısından günümüzde daha kişiselleştirilmiş hediye kategorisi olan kişiye yönelik hediyeleri de tercih ederek, bu özel günde aşk duyulan kişiyle daha romantik bir atmosfer, aile veya arkadaşlığın doruk noktasında olduğu ortamlarda da sevgi ve bağlılık dolu bir atmosfer yaratabilmek mümkün oluyor.