3 genç, hurdaya atılan eski metal, sac, boru ve profilleri toplayarak, 2 aylık bir çalışmanın ardından, motosiklet motoru kullanarak mini "otomobil" üretti. Ürettikleri otomobile kendi adlarının ilk harfleri olan "Mufermu" ismini veren 3 arkadaş, destek verilirse araçlarını daha da geliştirmek istediklerini söylediler.

Öğrencilerden Avara, yaptığı konuşmada, oluşturdukları proje doğrultusunda çevrelerindeki atık malzemeleri biriktirdiklerini, iki aylık çalışmadan sonra otomobil ürettiklerini açıkladı. Avara, okulun motor bölümü atölyesindeki aletlerden faydalandıklarını ve otomobilin arkasında bulunan taşıma aparatı sayesinde yük de taşıyabildiğini söyledi.

Türkiye'nin yerli otomobil üretme planına ilerde katkı sağlamayı istediklerini aktaran Avara "Okula başladığımda otomobil yapmada çok hevesliydim. İnternette yaptığım araştırma sonrası nasıl yapıldığını anlatan bilgileri çıkardım. Videosunu izledim. Sınıf arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle bu meseleyi konuştum. Onlarda yardımcı oldular. Sınıf arkadaşlarımla birlikte okuldaki hurdaya atılan metal parçalar ve atık sac, boru ve profil demir gibi malzemeleri topladık. Tamirci esnafından da kullanmadıkları araç lastiği, direksiyon ve lambalarını aldık." dedi.

Avara, ürettikleri otomobili daha da geliştirmek istediklerini belirterek, ilçedeki "TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı"nda görücüye çıkardıkları aracın ilgi gördüğünü söyledi.