Avrupa ülkelerinde ikamet eden Türkler, okulların kapanmasıyla birlikte izin günlerini Türkiye'de geçirmek için anavatana gelişleri, sınır kapılarındaki yoğunluğu arttırdı.

Karayolunu tercih ederek Bulgaristan sınırındaki Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı ile Yunanistan sınırındaki İpsala Sınır Kapısı’na gelenler gurbetçi yurtdaşlar, gümrüklerde kuyruklar halinde beklediler.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, uzun kuyruklar oluşmaması için her ne kadar önlem alsa da zaman zaman aynı anda yola çıkan araçların yarattığı uzun kuyruklar, sürücülerin tepkisine sebeb olduğu görüldü.

3 GÜNDE 60 BİN KİŞİ GİRİŞ YAPTI

Türkiye’ye girecek her araç için gümrük, pasaport ve bagaj kontrolünün yaklaşık 6-7 dakika sürdüğü belirtildi. Kapıkule Sınır Kapısı'nda Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü 10 peronda yaklaşık 20 görevli ile, Edirne Emniyet Müdürlüğü ise 10 peronda 15 görevli gurbetçilerin Türkiye'ye giriş işlemlerini yapıyor.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda 3 günde 14 bin 215 araçla yaklaşık 60 bin, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda  2 bin 304 araç giriş yaparken, Yunanistan'a açılan İpsala Sınır Kapısı'ndan ise 4 bin 304 aracın girişi yapıldı.