Güneş'te 2008 yılından şimdiye kadar görülen en güçlü patlamanın yaşandığı belirtildi.

Dün, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) tarafından yapılan açıklamada, Güneş'te 2 büyük patlamanın olduğu ifade edildi.
Birinci patlamanın X2,2, ikinci patlamanın ise X9,3 olarak değerlendirildiği patlamalarda, 2 büyük patlamanın da Güneş'in AR 2673 bölgesi olarak isimlendirilen yerde gerçekleştiği bildirildi.

Açıklamaya göre, X9,3 büyüklüğündeki patlama, Aralık 2008 tarihinden itibaren 11 senelik güneş hareketinde meydana gelen en güçlü patlama olduğu belirtildi.

NASA, Güneş Dinamikleri Gözlemevi'nin meydana gelen patlama esnasında görüntülediği fotoğrafları da paylaştı.

Güneş'te X sınıfı patlamalar, en güçlü patlama olarak değerlendiriliyor. X'in yanındaki sayılar yükseldikçe patlamanın gücüde artıyor.

SAMANYOLU’NDA BÜYÜK KEŞİF

Samanyolu Galaksisi'nin merkezine 200 ışık yılı mesafe uzaklıkta yeni bir kara delik bulundu.

Keio Üniversitesinden Tomoharu Oka başkanlığında yapılan incelemelerde yürütülen Japon bilim insanları, bulunan kara deliğin etrafının moleküler gazlarla kaplı olduğunu ifade ettiler.

Araştırma görevlileri, Şili'de Atacama Çölü'ndeki ALMA teleskobuyla keşfettikleri orta kütleli kara deliğin, türünün ilk örneği ve Samanyolu Galaksisi'nde bugüne kadar bulunan 2. büyük kara delik keşfi olduğunu açıkladı.

Galakside farklı yapıdaki bir gaz bulutunun incelenmesi esnasında bulunan kara delik, Güneş'ten 100 bin kat daha büyük.