Kocaeli'nde Kurban Bayramı için büyükbaş bir hayvan satın alan Orçun Maviş isimli genç adam, kurbanın iskeletini bozmadan etlerini ayırdığı için sosyal medyada kısa sürede fenomen oldu. Orçun Maviş isimli genç adam, "Kimisi çok rahatsız oldu, kimisi çok beğendi. Birçok yerden olumlu veya olumsuz tepki aldık. Bir üniversitenin antropoloji bölümündeki arkadaşlar iletişim kurdu ’Bizim için böyle bir çalışma yapar mısınız?’ diye” açıklamasını yaptı.

Kesim işleminin tamamlanmasından sonra hayvandan kalan iskelet ile bir yakınının olduğu fotoğrafı sosyal medya hesabına yükledikten sonra hızla yayıldığını söyleyen Orçun Maviş, olumlu tepkilerin yanında olumsuz eleştiriler de aldığını dile getirdi. Sosyal medyadan kendisini eleştirenlere verdiği esprili yanıtları yine sayfasında paylaşan genç adam Maviş, bir üniversitenin antropoloji bölümü yetkililerinin de kendisinden benzer bir çalışmayı deneylerinde kullanmak için istediklerini söyledi.

"İSLAMİ USULLERE GÖRE KESTİK''

Kurbanı iskeletini bozmadan kesme fikrini anlatan genç adam Orçun Maviş, "Bunun bir benzerini ben iki yıl önce yapmıştım. O zamanki bu kadar teferruatlı değildi. Onu da insanlar gördü. Biraz onların yönlendirmesi, biraz da kendi isteğimle bunu daha önce planlamıştım. Özellikle bayramın 3. gününe bıraktım daha rahat bir gün olması dolayısıyla. Hayvanın kesiminde herhangi bir problem yok. Normal İslami ve insani usullere uygun olarak standart bir şekilde hayvan kesildi, yüzüldü, ondan sonra askıya alındı. Askıya alındıktan sonra bunun etlerini kemiklerinden düzgün bir şekilde ayırdık. Bunu yaparken sadece eklemlerine zarar vermedik. Bunun dışında yaptığımız herhangi bir şey yok" ifadelerini kullandı.