Bilim insanlarının son araştırmalarına göre, hamam böceklerinin sütü insanı, inek sütünden dört kat daha fazla besliyor. Gelecekte nüfus oranlarının artmasını düşünen bilim insanları hamamböceğini geleceğin süper besini olarak nitelendiriyor.

Hamam böcekleri pis yerlerde bulunduklarından dolayı dünya genelinde pek çok insan tarafından iğrenç bulunur ve sevilmez.
Bilim insanları, gelecekte nüfus oranının artması ile birlikte meydana gelecek kıtlık sorununa karşılık, dünya üzerindeki insanların başka besin arayışlarına yöneleceğini ifade ediyor. Bu başka besin arayışlarında hamam böceği üst sıralarda yer alıyor.

Hamam böceklerinin çoğu süt vermese de genç yaşlarda doğum yapan hamam böceği türü diploptera punctate'nin, doğumcan sonra protein kristalleri bulunduran bir çeşit 'süt' ürettiği belirtildi.

Hamam böceklerinin süt üretiyor olması her ne kadar inanılması güç ve iğrenç gibi gözükse de, bilim insanlarını bile etkileyen diğer gerçek, hamam böceğinin sütünde bulunan bir protein kristalinin, inek sütündeki bir kristale oranla yaklaşık 4 kat daha çok enerji bulundurması.

Yani inek sütünden daha fazla besleyici bir yapısı olan hamam böceği sütü, bütün iğrençliklere rağmen geleceğin vazgeçilmez besinlerinde ilk sırada.