Edirne'de yasa dışı bir şekilde yurt dışına çıkmak için hazırlık yapan ve yurda giren 207 kaçak ve sığınmacı yetkililer tarafından ele geçirildi.

Edinilen bilgilere göre, güvenlik yetkilileri Meriç, Lalapaşa, İpsala ve Enez ilçelerinde gerçekleştirdikleri aramalarda Bulgaristan ve Yunanistan'a yasa dışı bir şekilde kaçmaya çalışan ve yurda giren Suriye, Filistin, Pakistan, Günay Afrika, Irak, Cezayir, Bangladeş, Tunus ve Afganistan uyruklu 207 kaçak ve sığınmacı tespit edildi.

Ele geçirilen kaçaklar ve sığınmacılar, işlemleri bittikten sonra Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü'ne sevk edildi.

SIĞINMACILARDA OLUŞAN TEKNE BATTI

Diğer yandan dün, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan bildiride, Kocaeli/Kefken sularında göçmenlerden oluşan bir balıkçı teknesinin batmasının ardından 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Yetkililerin arama çalışmalarında 38 göçmenin sağ olarak kurtarıldığı, ortalama 15-20 göçmene yakın arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.

ÜLKELERİNE GERİ DÖNÜYORLAR

Bununla birlikte, Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı memleketlerini ve evlerini bırakıp Türkiye’ye sığınmaya gelen bazı Suriyeliler, Fırat Kalkanı Harekatı’nın yaşadıkları yerlerde huzuru sağlamasından dolayı memleketlerine dönmeye karar verdiler.