Terry Apudo, Kenya’nın Nairobi şehrindeki bir kilisede rahibelik yapıyordu. Nişanlısı Harry Olwande işe gitmişti. Çift ertesi gün evleneceklerdi. Kenya geleneklerine göre son günlerini birbirlerini görmeden geçirmek zorundaydılar. Düğün sabahı Terry evden çıkınca evinin önünde aracının üstünde oturan bir adam gördü. Terry Apudo düğününe gelmeyince arkadaşları ve tanıdıkları endişelenmeye başladı. Terry’nin gelmeyişinin acı nedeni daha sonra anlaşılacaktı.

O ANI BÖYLE ANLATTI

Yanından geçerken adam, kadını kolundan çekti ve aracın içine fırlattı. Aracın içinde iki erkek daha vardı. Terry, BBC’ye “Ağzıma hemen bir bez parçası soktular. Sonunda bezi çıkarınca çığlık atmaya başladı. ‘Bugün evleneceğim!’ diye bağırdığım esnada biri bana yumruk attı. Adamlardan biri, ‘Sesini çıkarma yoksa ölürsün’ dedi” şeklinde konuştu.Terry 'Önce tec*vüze uğradım. Öleceğimi düşündüm. Çaresizce çırpınmaya başladım. Ağzımdaki bez parçasını çıkarınca adamlardan birinin pen*sini ısırdım. Acı içinde bağırdı. Diğer adam beni karnımdan bıçakladı. Sonra kapıyı açıp beni arabadan attılar... Nairobi’nin epey dışındaydım. Kaçırılmamın üzerinden altı saat geçmişti.

Küçük bir çocuk beni görünce nenesini çağırdı. İnsanlar koşarak yanıma geldiler. Polis geldiğinde nabzımı ölçmeye çalıştığını hatırlıyorum. Başta herkes öldüğümü düşündü. Hatta öldüm diye üzerime battaniye bile serdiler. Battaniyenin altından öksürmeye başladım. Polislerden biri, ‘Yaşıyor mu yoksa?’ dedi. Yaşadığımı anlayınca hemen hastaneye yetiştirdi.

Hastaneye vardığımda hala şoktaydım. Kendi kendime mırıldanıyordum. Yarı çıplaktım ve üzerimde kan vardı. Gelinliğimden o gün düğün günüm olduğunu anladılar. ‘Bütün kiliseleri dolaşın. Kayıp gelin var mı soruşturun’ dedi birisi'

HER ŞEYE RAĞMEN EVLENDİLER

Her şeye rağmen Harry yine de Terry ile evlenmekten vazgeçmedi. Hayatının aşkıydı o. Düğün seremonisi plânlanan ilk günün yedi ay ardından yani 2005’in temmuz ayında gerçekleşti. Her şey yolunda gidiyordu. Ancak kötü bir şey daha gerçekleşti. Evlenmelerinin üzerinden 29 gün sonra acı bir haber daha aldılar.

HARRY HAYATINI KAYBETTİ

Soğuk bir geceydi. Harry evi ısıtmak için kürekle dışarıdan kömür alıp sobaya attı. Sobadan fırlayan alevler yangına neden oldu. Geç de olsa farkettiler. Terry hemen telefona sarıldı ve yardım istedi. Telefon ettikten hemen sonra yere yığıldı ve bilincini kaybetti. Terry son anda kurtarılsa da Harry karbon monoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Terry olayın ardından depresyona girdi. Dünyayla ilişkisini tamamen kesti. Tonny Gobanga ismindeki bir rahip Terry’yi ziyaret etmeye başladı. Yaslı kadının dert ortağı oldu.

BELGESEL OLDU

Terry’ye tec*vüz ve işkence eden zanlılar asla yakalanamadı. Terry’nin hayat hikâyesi, ‘Crawling Out of Darkness’ isimli otobiyografiden belgesele uyarlandı.