İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü birimi, İstanbul'da bilhassa trafikte dilendirilen çocukların para karşılığında kiralanarak getirildiği ihbarı üzerine çalışma başlattı. Beş ay süresince teknik ve fiziki takibi devam ettiren polis, çocukların Halep'teki ailerine bin lira para verilerek kiralandıklarını ve daha sonra getirildikleri İstanbul'da dilendirildiklerini belirledi. Çetenin ağına düşen çocuklar bir bir tespit edilirken, takip neticesinde alıkonuldukları yerler belirlendi. Çocukları dilendiren çete üyelerinin de kimlikleri tespit eden polis bu sabah operasyon için düğmeye bastı.

ÜÇ İLDE EŞ ZAMANLI BASKIN

Başta Hatay olmak üzere Adana ve İstanbul'da 93 adrese baskın yapan polis Suriye uyruklu 12 çete üyesini gözaltına aldı. Polis zorla alıkonulan ve dilendirilen 36 çocuğu da kurtardı. Çocuklar sağlık kontrolünden geçirilerek Çocuk Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Soruşturma çok yönlü devam ediyor.

Öte yandan polis, Suriyeli ailelerin çocuklarının uyuşturucu ticaretinde kullanıldığının belirlenmesi üzerine, İstanbul'da birçok eve baskın düzenlendi. Ele geçirilen uyuşturucu maddeler imha edilirken, baskın sırasında yakalanan çocuklar çocuk şubeye sevk edildi. Gözaltına alınan zanlılar ise mahkemeye çıkarılarak tutuklandı.