CİNSİYET TESTİ YAPILMASI İSTENMİŞTİ

Güney Afrikalı atlet Caster Semenya, son olarak Rio Olimpiyatları’nda 800 metre kadınlar kategorisindeki birincilik elde etmişti. Semenya'nın daha önce kadın olmadığına dair iddialar öne sürülmüş ve kendisinden cinsiyet testi yaptırması istenmişti. 

TESTESTERON SEVİYESİ YÜKSEK

26 yaşındaki atletin hiperandrojen olduğu ortaya çıktı. Bu da erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron seviyesinin yüksek seviyede olması anlamına geliyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Almanya'da düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda cinsiyet testine tabi tutulan Semenya'nın 800 metredeki unvanını elinden almadı.

Güney Afrika Hükümeti, Semenya'nın avukatları ve IAAF arasında varılan ortak karara göre, “masum” olduğu anlaşılan Semenya'nın “Kadınlar 800 metre dünya şampiyonu” unvanı, altın madalyası ve para ödülü geri alınmadı. Karara göre, Semenya'ya yapılan cinsiyet testi sonuçları gizli tutuldu, kamuoyuna açıklanmadı.

CİNSİYETİ TARTIŞMA KONUSUYDU EVLENDİ

Kadınlar 800 metre dünya şampiyonu olan ve cinsiyet testine alınan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya, kız arkadaşı Violet Raseboya ile evlendi. Aralık ayında kız arkadaşıyla evlenen atlet, düğün fotoğraflarını önceki gün sosyal medya hesabında yayınladı. Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da yapılan düğün için Semenya, “Mükemmel gün” yorumunu yazdı. Düğünde gelinlik giyen kız arkadaşının yanında işlemeli ceketiyle görülen Semenya, sosyal medyada yazdığı bir başka yorumda, “Aşk ehlileştirilemez” dedi.