Edinilen bilgilere göre, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan sınırlarının arasında, Kilitbahir köyündeki Ağaderesi Hastane Şehitliği bölgesinde ormanlık kısımda sebebi bilinemeyen bir yangın meydana geldi.

Eceabat ilçesinini sınır kesiminde çıkan yangına, 2 yangın söndürme uçağı ve 6 helikopter ile 25 arazöz ve 4 dozerle söndürme çalışmaları yapılıyor.

Kızılçam ağaçlarından meydana gelen ormanlık alanda çıkan yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığı ancak rüzgarın yangını arttırdığı belirtildi.

Meydana gelen yangından dolayı Çanakkale Boğazı çift yönlü transit gemi geçişlerine geçici olarak kapatıldı.

MUĞLA’DA DA BÜYÜK YANGIN

Diğer yandan, geçen hafta tatil beldesi Muğla'da çıkan orman yangını meydana gelmişti. Ormanlık alanda başlayan büyük yangın, Zeytinköy için felaket oldu. Köyü saran alevler, geride tam bir afet manzarası bıraktı. Yangından kaçarak canlarını kurtaran köylülerin geride kalan hayvanları ise telef oldu. Köylüler bugün gördükleri manzara karşısında gözyaşlarına hakim olamadı.

Yangının kontrol altına alınmasının ardından köyüne gidenler, ahırlarda telef olan hayvanlarını buldular. Birçok inek ve eşek yanarakcan verdi.

Muğla'daki ormanları da yok eden yangın ancak bugün kontrol altına alınabildi. Soğutma çalışmaları sürerken ilk etapta 250 hektarlık alanın yok olduğu bilgisi verilmişti