BUZLANMIŞ ZEMİNDE YÜRÜRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HAREKETLER

Ülkemizde kar yağışıyla beraber her yerde hayat felç olmaya başladı. Peki karlı veya buzlanmış zeminde yürürken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

ELİNİZDE BİR ŞEY TAŞIMAYIN, Kar yağarken elde torba, poşet yada çanta gibi şeyler de taşımamak gerekiyor. Bu hem dengede durabilmek hem de düşerken bedeninizi kollamak için gerekli.

TABANI KAYMAYAN AYAKKABI TERCİH EDİN, Kullanılan ayakkabılar, altları kaymayanlardan olmalı. Bunun yerine karda buzda yürümeyi sağlayan altları çivili lastik kılıflar da kullanılabilir.

YOKUŞLARDAN UZAK DURUN, Karlı havalarda yokuş aşağı yürümekten kaçınılmalıdır. Yaşlıların dışarıya yalnız başına çıkmaması gerekir. Çünkü kayma, düşme ihtimalleri fazladır. Yokuşlara, merdivenlere dikkat etmek gerekiyor. Mutlaka herkes önüne bakarak, engelleri görerek ve buzlu alanları tespit ederek yürümeli.

ELLERİNİZİ CEBİNİZE SOKMAYIN, Karda yürürken elleri cebe sokmamaya özen göstermek gerekiyor. Çünkü bu şekilde tutunma imkanı kaybolur ve buna ek olarak denge sağlamak zorlaşır. Bu yüzden hava ne kadar soğuk olursa olsun elleri cebe sokmamak gerekiyor.

DÜŞTÜYSEK NASIL HAREKET ETMELİYİZ?

Karda ve buzda düştüyseniz sakın bunu hafife almayın.

MUTLAKA YARDIM İSTEYİN, Düştüğümüz zaman darbe alan uzva yük vermemek gerekiyor. Yürüyemeyecek durumda olanların ters bir hareket yapmadan 112'den ya da çevreden yardım istemesi gerekli.

YÜKSEKTE TUTUN, Darbe alan uzvu yüksekte tutarak ödemin oluşmasını önlenmeli.

ŞİŞKİNLİĞİ ENGELLEYİN, Mümkünse soğuk uygulayarak şişkinliği engellemek gerekiyor.

PROFESYONEL BAKIM ŞART, Kırık olduysa profesyonel bir bakımı gerekir. Geçici olarak ise karton, mukavva ya da sargı bezi ile bölgeyi tutturmak ağrıyı azaltır.

UZMANA GÖRÜNÜN, Bölgenin kırık ya da çatlak olmasını dışarıdan anlamak çok zordur. Ancak radyolojik tetkikle kesinleştirilebilir.

AĞRI OLMAMASI SİZİ YANILTMASIN, Üstüne basıp yürüyebiliyorsanız çok ağrı yoksa burada önemli bir şey yoktur bakış açısı yanlıştır. Çünkü herkesin ağrı eşiği çok farklıdır. Bu algı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer yüksek ve hızlı bir değişiklik yaşadıysanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna uğramalısınız.

RÖNTGEN ÇEKTİRİN, Özellikle yaşlılarda oluşan çatlaklar ilk röntgenlerde görülemeyebilir. On gün sonra çekilen röntgende kırık hattı netleşir. Bu durumda ancak tanı net olarak konulabilir. Temkinli olmakta fayda var.