Yaz tatillerini Türkiye'de yaptıktan sonra çalıştıkları yerlere dönmek için geldikleri Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluşturan Türkler'in yol kenarına attıkları çöp yığınları karayolları ve Edirne Belediyesi personelleri temizlendi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Trakya gümrüklerinden son 48 saatte 18 bin 662 araçla 81 bin 986 yolcu çıkış yaptı.

2.5 KİLOMETRE KUYRUK

Yaz tatillerini Türkiye'de gelen ve  Avrupa'da ikamet eden Türkler'in karayoluyla dönüş yolculuğu devam ediyor. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için gelen Türkler'e ait araçlar gümrük sahası dışında yaklaşık 2.5 kilometre kuyruk oluşturdu.

BIRAKTIKLARI ÇÖPLER TEPKİ ÇEKTİ

Gurbetçilerin günlerden bu yana süren kuyruklardan sonra yol kenarlarına attıkları çöpler medya ve sosyal medya da gurbetçilere büyük tepkilere sebep oldu.

Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Bulgaristan tarafına günde 3 bin 500 aracın çıkış yaptığını açıkladı. 

Tüfenkci,  tatil ve bayram dönemlerinde gümrük idarelerinde yığılmalar görülebildiğini, yoğunluğun en fazla yaşandığı 30 Haziran-26 Ağustos tarihlerinde Trakya'daki 5 kara kapısından 379 bin 704 aracın giriş, 311 bin 910 aracın ise çıkış yaptığını ifade etti.

Öte yandan yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla İstanbul’da birçok vatandaş tatilini ve bayramını il dışında geçirmek için yollara düştü. İstanbul içinde beklenen trafik yoğunluğu görülmedi. Yollar ve şehir adeta bomboş kaldı. Tatilciler İstanbul’u terk etmeye başladılar. Belirli aralıklarla görülen trafik çok fazla etkisini hissettirmedi.