Bilim adamları, Mars’taki ‘perklorat’ isimli bir kimyasalın, bakterilere bile yaşam şansı tanımadığını vurguladı.

İskoç bilim adamları, Mars’ta hayatın imkânsız hale getiren bir zehirli kimyasal bileşik bulduklarını açıkladılar. Habertürk'ün haberine göre Edinburg Üniversitesi araştırmacılarının bulduğu ‘perklorat’ isimli kimyasal, mor ötesi ışınlarla birleştiğinde en ufak bakterilere bile yaşam şansı tanımadığını açıkladılar.

Araştırmanın liderliğini sürdüren Jennifer Wadsworth, bulgularla ilgili şunları açıkladı:

“Perkloratlar canlılar için tehlikeli olabilir, bu kimyasalları Mars’taki hayat alanlarından uzak tutabileceğimizden emin olmalıyız. Mars hakkında çok fazla enformasyona sahip olmadığımız için, UV ışınları ve perkloratların yüzey katmanlarını hangi derinlikte etkileyeceğini tam olarak bilemiyoruz. Eğer farklı perkloratlar bölgeyi yayılmışsa, yaşanmaz çevre sandığımızdan daha da geniş olabilir. Öyleyse, potansiyel bir hayati alan bulmak için biraz derine inmemiz gerekebilir.”

Araştırmayı sürdüren Jennifer Wadsworth araştırmalarının devam edeceğini belirterek bilimsel olarak Mars'da hayat yok gibi gözüküyor fakat henüz yüzde yüz olamadığını kanıtlayamadık. Fakat Mars'da hayat olmadığı konusunda büyük ölçüde eminiz fakat en ufak bir ihtimalde olsa bile araştırmaya değer diyerek sözlerini tamamladı.