Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Merkezinden (USGS) gelen açıklamaya göre, Kamçatka Yarımadası açıklarında, Bering Denizi' nde 7,8 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı tespit edildiği ifade edildi. Yapılan açıklamada, depremin merkez üssünün Alaska' nın güney bölgesindeki Near Takımadaları' nın batısı olduğu söylendi. 

DEPREM 200 KİLOMETRELİK MESAFEYİ ETKİLEDİ

Depremin bölgede 200 kilometrelik bir mesafeyi etkilediği aktarılan açıklamada, biri 5,2 büyüklüğünde olmak üzere artçı sarsıntılar kaydedildiği bilgisi de paylaşıldı.  Amerika Birleşik Devletleri' nden de hissedilen deprem ile alakalı açıklamda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ise merkez üssünden 300 kilometre boyunca kıyılarda "tsunami tehlikesi" uyarısında bulundu. Merkezin açıklamasında, ABD' nin Kaliforniya, Oregon, Washington veya Alaska kıyıları için böyle bir endişenin olmadığı ifade edildi.

GRÖNLAND'DA DA 4,1 ŞİDDETİNDE DEPREM YAŞANMIŞTI

Öte yandan Grönland'da da bir deprem meydana gelmişti. Danimarka Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin verdiği bilgiye göre 4,1 şiddetinde bir deprem yaşandı. Deprem ile bilikte Grönland'ın batısındaki birçok alanda dev dalgalar Tsunami meydana getirirken, denizin yükselmesinin ardından kimi bölgeler sular altında kaldı.