Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önemli açıklamalarda bulundu. Fakıbaba, ‘Öncelikle burada sizlere haber vermek istiyorum, 81 ilin hepsinde 3 tane örnek köy yapacağız, yaklaşık 250 örnek köy meydana getireceğiz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak söz konusu projede faaliyet gösteren tüm belediye başkanlarına destekte bulunacağız. Köylerde topluluşma olaması yönünde gerekli adımları zaten atıyoruz. Yönetimi toplulaştırdığımız vakit girdiler çok daha ucuza mal olacak.’ dedi.

TAŞERON İŞÇİLERE İYİ HABER

Diğer yandan, Bakan Sarıeroğlu, taşeron işçilere ilişkin hazırlıklar konusunda harekete geçtiklerini ifade ederek, ‘düzenlemeler tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacağız. Bir kaç düzenleme üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik detay veremiyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte, Başbakan Binali Yıldırım, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'la bir araya gelmişti. Başbakan Yıldırım gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı konuşmada, taşeron işçiler hakkında sevindiren haberi verdi. Başbakan taşeron işçilerin kadro çalışmalarının tamamlanmasına çok az bir zaman kaldığını belirtti.

ARTIK GÜNDEMDE OLMAYACAK

Başbakan Yıldırım yaptığı ziyarette Ergün Atalay ile ilgili taşeron mevzusunu tartıştıklarını ifade etti. Başbakan, ‘Taşeron mevzusunu gündemden kaldıracağız. Farklı alternatif yollar dikkate alınacak şekilde çalışmalar bitecek. Bu sene bitmeden bu duruma son nokta koyulacak.’ dedi.