Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ‘Öncelikle iş ve sosyal güvenlik kanununda gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler ile yine benim bakanlığıma bağlı İŞKUR'un, mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitimleri, aktif iş gücü programlarıyla yaptığı çalışmalar kadınların çalışma hayatında daha sağlam şekilde bulunmasına destek olmuştur. Yüzde 33'lük bir düzeye yükselmiş iş gücüne katılım seviyesine sahibiz. İstihdam rakamlarında ciddi oranlarda yükselme yaşıyoruz.’ dedi.

TEŞVİK ÇALIŞMALARI

İşsizlik oranları mayıs ayında da yüzde 10.2 seviyesindeydi. Hükümet bu rakamları aşağı çekmek için özel sektörü teşviklerle destekleyecek.

Diğer yandan, ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 senesi Haziran döneminde geçen senenin aynı dönemine göre 124 bin kişi yükselerek 3 milyon 251 bin kişi olmuş oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde kaldı. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı da değişim göstermedi ve yüzde 12,2 olarak tahmin sağlandı. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile yüzde 20,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek yüzde 10,4 olarak gerçekleşti.

Öte yandan Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan anneler ve ev hanımlarının da artık emekli olabileceklerini söyledi.