Doğu Anadolu'da etkili olan aşırı sıcaklar, Erzincan'da hayatı olumsuz yönde etkilemeye deva ediyor.

Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan Afrika sıcakları, Doğu Anadolu Bölgesi'nde de mevsim normallerinin 5 ila 7 derece üzerinde bulunuyor.

Hava sıcaklığının 39 dereceye çıktığı Erzincan'da Kemaliye-Malatya Karayolu başta olmak üzere bazı yollardaki asfalt kısmen eridi, yollardan sıçrayan zift nedeniyle kimi araçlar siyaha boyandı.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR İZİNLİ SAYILDI

Şehir sakinlerinin sıcak havadan etkilenmemek için çeşitli yöntemler geliştirdiği şehir merkezinde bir akarsu yakınında güneş altında çalışan iş makinesi operatörü Özkan Arduç'un serinleme yöntemi ise dikkat çekti.

Sıcaktan bunalan Arduç, akarsudan iş makinesinin kepçesine doldurduğu suyu, içinde bunaldığı iş makinesinin üzerine dökerek serinlemek istedi.

Yüksek sıcaklıklar sebebiyle şehirdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamileler ile kronik rahatsızlığı olanlar bugün idari izinli sayıldı.

UZMANLAR UYARDI

Uzmanlar ise artan hava sıcaklarına karşı vatandaşların öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı. Güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde bu ısıya doğrudan maruz kalmak kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Çoğu ilin valilikleri de bu konu dahilinde personeline izin veriyor.