Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS)tarafından yapılan açıklamada, 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olarak motorinde 13 kuruş zam beklendiği belirtildi.

Bu sıralar İstanbul'da, araç sahiplerinin yaklaşık 4.63 liraya satın aldığı motorinin litre fiyatı uygulanacak zamın ardından 4.76 TL'ye çıkması bekleniyor.

Dağıtım firmaları tarafından belirlenen fiyatlar, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve şehirlere göre ufak değişiklikler gösterebilir.

BENZİNE YÜZDE 80 ZAM

Petrol fiyatlarındaki azalma, Körfez'deki zengin ülkelerde 'benzinin su fiyatına olma' efsanesini de bitirecek. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, harcamaları ve petrol bağımlılığını düşürmek için sürdürdüğü program çerçevesinde kasımda benzin ve jet yakıtı fiyatını yükseltecek.

Hedeflere göre, benzin fiyatı 0.75 riyalden 1.35 riyale (0.36 sent) yükselecek. Yaklaşık yüzde 80 yükseliş olacak. Fiyatın 2018-2021 seneleri arasında kademeli bir yükseliş dönemine girileceğinden bahsediliyor.

Ekonomiyi tekrardan yapılandırma çerçevesinde programda kamu kurumlarında özelleştirme ile dünyanın en büyük petrol şirketi Aramco'nun halka arzı söz konusu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) petrol fiyatlarındaki indirime rağmen ilk önlem almak zorunda kalan ülke oldu. BAE ulaştırma alanında verdiği teşvikleri azalttı.