Dünya genelinde de artan depresyon vakaları Türkiye’de rekora ulaştı. Dünya sağlık örgütü her 40 saniyede bir kişinin intihar ederek yaşamına son verdirdiğini açıkladı.

 Türkiye'de ise antidepresan kullanımı son 10 senede yüzde 170 oranında artarak rekor düzeye ulaştı. Son bir senede yaklaşık 38 milyon antidepresan ilaç tüketildiği beyan edildi.

 Verilere göre Türkiye'de her 10 kişiden 1’i antidepresan kullanırken, bayanlarda erkeklerden iki kat daha fazla antidepresan tüketiminde bulunduğu açıklandı.

 ANTİDEPRESAN KULLANIMININ ZARARLARI NELER?

 Depresyon, davranış bozukluğu, takıntı rahatsızlığı, uyku şikâyetleri, sosyal hobi gibi bir takım psikiyatrik bozuklukta kullanılan antidepresan ilaçlar çağımızda çok yaygın olarak insanlar tarafından kullanılıyor. Her ilaçtaki gibi antidepresan ilaçların da yan etkileri bulunabilir. Buradaki en önemli nokta antidepresanları doktor kontrolünde ve dozunda kullanmaktır. Dozunda kullanılmayan antidepresanlar insanları ölüme kadar götürebiliyor.

 Antidepresan kullanan bireyler diğerlerine göre daha hassas ve kırılgan olabilir ilacın prospektüsündeki yan etkileri okuduktan sonra kullanmaktan korkabilirler. Bu stres ve korku ile ilaç kullanmak kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler, böyle korku yaşayanlar hemen doktoruyla görüşmelilerdir. Eğer buna rağmen doktor öneriyorsa bu ilacı kullanmalılar.