Karayip adalarına büyük hasar veren ve ölümlere yol açan Irma Kasırgası, Florida’ya hızla yaklaşırken pek çok bölge tahliye ediliyor. Marketlerde su, kuru gıda ve çamaşır suyu gibi acil ihtiyaç malzemelerinin neredeyse tamamı satın alındı, raflar bomboş kaldı. Tüm evlerin üç gün boyunca yetecek yiyecek ve içecek stoklaması talimatı verildi. Bazı benzin istasyonlarında da akaryakıt kalmadı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

ABD’li yetkililer Florida eyaletinde acil durum ilan ederek, eyaletin güneybatı ucunda mecburi tahliye emri verdi. Bölgede yaşayan halk bir yandan güvenli bölgelere kaçarken, bazı bölgelerde de yiyecek, içecek ve temizlik malzemelerine aşırı talep oldu, market rafları boşaldı.

MARKET RAFLARI BOŞALDI

Güney Florida’daki Boynton Beach şehrinde yer alan Publix süpermarketinin kasırga nedeniyle kapanmasından bir gün önce çekilen fotoğraflarda, özellikle su stoklarının tükendiği görüldü. Şehirde 3-4 günlüğüne sular kesileceğinin açıklanması üzerine, marketlerde ilk olarak su reyonları boşaldı.
İçecek reyonlarının bölgedeki hemen hemen tüm marketlerde bomboş olduğu belirtiliyor. Tüm evlerin üç gün boyunca yetecek yiyecek ve içecek stoklaması talimatı verildi. Yayınlanan acil durum malzeme listesinde yer alan ve dezenfektan olarak kullanılan çamaşır suları da, tükenen ürünler arasında yer alıyor.

DEPOLAR DOLDURULMAYA BAŞLANDI

Deposunu doldurmayı başaranlar ise Florida eyaletini terk etmeye başladı. Bu kasırga göçü ile yollarda trafik kilitlendi. Fransa’ya bağlı Karayip adalarında ağır hasara yola açan Irma Kasırgası, ABDnin doğu kıyılarına doğru ilerliyor.Karayiplerin St. Martin adasında felaket nedeniyle 8 kişi yaşamını yitirdi. Pek çok bölgeye elektrik ve su verilemiyor.