Ucuz bilet satması ile tanınan VivaColombia adlı hava yolu firması, uçak yolculuklarını tamamen değiştirecek bir proje hazırladı.

Söz konusu firma uçaklarda bulunan koltukları kaldırmak suretiyle bilet fiyatlarını düşürmeye yönelik adımlar atıyor. Firma bu yöntemi kısa mesafeli yolculuklarda aktif bir şekilde kullanmak istediği yönünde açıklamalar yaptı.

VivaColombia’nın kurucusu ve CEO’su bu yeni uygulama hakkında yaptığı bilgilendirmede, insanların bu şekilde isteklerde bulunduklarını ve kendilerinin de bu taleplere karşılık vererek böyle bir uygulamaya gittiklerini ifade etti.

Firmas projeyi uygulamaya geçirmek için pek çok yerden izin çıkmasını bekliyor. Yeni uygulama hayata geçerde pek çok ülkede aktif bir şekilde kullanılması düşünülüyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye.

Ayakta yolcu taşıma uygulaması için ilk adım atan firma VivaColombia değil. İngiltere merkezli havayolu şirketi Ryanair’de bu projeye benzer bir uygulama ile uzun süre gündeme oturmuştu.

2012 senesinde İngiliz Ryanair Havayolu'nun CEO'su Michael O’Leary, olası bir kaza durumunda uçuş kemerlerinin kimsenin hayatını kurtarmayacağını ifade ederek ayakta yolcu taşımak suretiyle biletleri 1 Euro'ya düşüreceğini belirtmişti. Şirket gerekli izinleri alamadığından dolayı bu projesini uygulamaya geçiremedi.