Sanal suçlarla etkin mücadele yapabilmek için yapay zeka odaklı engellemeler yapan Twitter, kendisini rahatsız eden sivrisineğe 'ölüm tehdidinde bulunan bir kullanıcının' hesabını askıya aldı.

"GEBER" DEDİ

Japon bir Twitter kullanıcısı kendisini rahatsız eden sivrisineği öldürdükten sonra resimini çekerek yanına şöyle yazdı: "P..! Kendi halimde televizyon izleyerek dinlenmeye çalışırken ne diye gelip beni ısırırsın? Geber! (Gerçi öldün zaten)"

TWİTTER MESAJ GÖNDERDİ: HESABINIZI KAPATTIK

Kullanıcı daha sonra Twitter'dan hesabının kalıcı olarak dondurulduğunu ve tekrar aktifleştirilemeyeceğini bildiren bir e-posta aldı: "Twitter'ı kullandığınız için teşekkür ederiz. Hesabınız, tehdit içeren mesajlar gönderildiği gerekçesiyle askıya alınmıştır. Twitter'ın kullanım koşullarına göre tehdit içerikli tweet'lere izin verilmemektedir. Bu hesap tekrar aktifleştirilemez. Anlayışınız için teşekkür ederiz."

Öte yandan Twitter DM kutunuza "kardeşim virüs mesajları geliyor senden" şeklinde bir ileti düşerse, linke sakın tıklamayın.

Bir çok twitter üyesi kişilere, takip listesindekilerden "kardeşimbir  virüs mesajların geliyor sürekli sen görmüyorsun şurdan temizleyebilirsin..." şeklinde veya buna benzer iletiler almaya başladı. Bu ileti mesaji bir trojan. Hesaptan hesaba yayılan bu mesaj sayesinde milyonlarca Türk vatandaşı kullanıcı virüsten etkilendiği bildirildi.

Bir şekilde türk kullanıcı hesapları ele geçirilerek, kullanıcılardan habersiz mesajlar gönderilmekte, ve bu virüs şu şekilde daha fazla üyeye yayılmakta. Eğer siz de bu biçimde bir mesaj alırsanız, tıklanması istenen linke kesinlikle tıklamayın!

Gelen iletideki linke tıklayan üyeler şahsı hesaplarına da virüsü bulaştırmış oluyor. Yani kullanıcı adı ve şifreleri çalınmış oluyor.

TWİTTER TROJANINDAN KURTULMANIN YOLU

Bireysel hesabından arkadaşlarına bu iletilerin gittiğini öğrenen şahıslar, bu durumdan kurtulmak için şu işlemleri yapması gerekiyor.
1- https://twitter.com/settings/applications linkine tıklayıp, uygulamalar kısmında bilmediğiniz yapancı uygulamalar varsa, erişimlerini kaldırmalısınız.
2- İlk adımı uyguladıktan sonra, Twitter şifrenizi değiştirmelisiniz.
Sorununuz düzelmiş olacaktır.

Bu gibi sıkıntıları engellemek için, iletileri gönderen çok yakın arkadaşınız bile olsa Twitter üzerinden gelen yabancı linklere kesinlikle tıklamamanız gerekmektedir.