2012 senesinde Türkiye'ye gelen Muhammed Ahmed Faris, Suriye Hava Kuvvetleri’nde başarı oranı yüksek bir albay olarak 22 Haziran'da 1988’de uzaya çıktı.

7 GÜN 23 SAAT 8 DAKİKA UZAYDA KALDI

Bu görev için 155 pilot içinden seçilmişti. 2 yıllık eğitimden sonra, 7 gün 23 saat ve 8 dakika kaldı uzayda. Mir Uzay İstasyonu’nda kimya, fizik ve tıp alanında 13 deney yaptı. Tekrar Suriye’ye adım attığında bir kahraman gibi karşılandı.

Döndüğünde ‘Sovyetler Birliği Kahramanı’ ve Lenin Nişanı’na layık görüldü. Ülkesinde ’Suriye Kahramanı’ nişanı aldı.

2012 yılı itibarıyla General Muhammed Ahmed Faris, Esad rejimine muhalif tavrından dolayı ülkesinden ayrılarak Türkiye’ye sığındı.

"KİLİS'TEN YÜRÜYEREK GİRDİM"

Türkiye'ye nasıl girdiğini söyleyen Faris, "Suriye'de izleniyordum. Baskı altındaydım. Çıkamıyordum Suriye'den.Altıncı seferde çıkabildim. 4 yavrumun pasaportu vardı. Ben, pasaportumla ülkeden çıkamıyordum. Houzeyfa’yla (oğlu) birlikte kaçak olarak geldik. Oradan çıktıktan sonra tüm mülklerime el koydular. Beni de ana muhalif ilan ettiler.

"ÇOK GÜZEL BİR YERDEYİM ŞÜKÜRLER OLSUN"

Hayatından memnun olduğunu da belirten Faris şunları söyledi; "Yaşıyoruz ama orta halli. Kocamustafapaşa’da 2 odalı bir dairemiz var. 6 kişi yaşıyoruz. Allah’a şükür. Hiç problem değil.