Mekanik stres çarkına teknoloji monte edilince ilk patlama haberi ABD’den geldi.

ABD'li Kimberly Allums, çocuğu için Çin malı stres çarkı satın aldı. İçinde bir mini batarya olan ve Bluetooth sistemi ile cepten çalıştırılan bir stres çarkı 55 dakikalık şarjın sonunda patladı.

Patlama, şans eseri çocuğunun yanında bulunan annenin seri müdahalesiyle önemli bir tehlike olmadan atlatıldı. Olay sonrası açıklama gerçekleşen Allums, evde bulunmasaydı durumun çok daha kötü sonuçlanabileceğine dikkat çekti.

İLK PATLAMA VAKASI DEĞİL

Allums da böylece ilk stres çarkı mağduru olarak tarihe geçti. Benzer bir vaka yine ABD'nin Michigan kentinde de meydana geldi. 

Stres çarkını bebek izleme monitörünün şarj aletine takan Michelle Carr, 30 dakika sonra kısa bir zaman içerisinde alevlerle karşılaşmıştı. 

STRES ÇARKI ZARARLI MI?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bazı eyaletler, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde çocukların dikkatinin dağılmasına yol açtığı nedeniyle stres çarkı kullanımı yasaklarken, uzmanlar da uyarılarda bulunmuştu. 

Son zamanlarda özellikle çocuklar arasında yaygın olarak kullanılan "stres çarkı"nın, dikkat dağınıklığına ve bağımlılığa yol açabileceği ifade ediliyor.