Eskişehir’de sessiz sedasız bir devrimin çalışmaları sürdürülüyor. TEI (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş/TUSAŞ Engine Industries) Türkiye’nin ilk yerli ve milli jet motorunun tamamlanması an meselesi. Aslında proje bitti sayılır. Çünkü küçük tip bir jet motorunun platformla uçuşları düzenlendi. Helikopterlerde kullanılacak ikincisinin ise ‘çekirdek’ kısmı tamamlanmak üzere, ilk denemeleri çok kısa bir sürede yapılacak.

Türkiye son 10 senede savunma sanayini ‘yerli ve milli’ hale getirmek için, gemi, helikopter, insansız hava aracı, tank ve savaş uçağı gibi önemli çalışmalara girişti.

TEI NEDİR, NE YAPTI?

TEI, TSK bünyesindeki uçak ve helikopterler için parça üretiyor. Motor montaj testi için, dünyaca ünlü olan şirketlerden ABD merkezli General Elektrik’in yüzde 46,2 birlikteliğiyle kuruldu. Önce F-16 savaş uçaklarının motor montaj ve testlerini gerçekleştirdi, daha sonrasında ise parça üretimi için çalışmalara başladı.

Başlarda yalnızca 5 parça hazırlarken, şimdi dünyada üretilen her jet motoruna parça hazırlıyor. Bugün her iki uçaktan biri TEI’de üretilen parçaları bünyesinde taşıyor, hedeflenen ise her 4 uçaktan 3’ünün TEI parçalarıyla uçması.