ABD'deki Teksas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Science Translational Medicine dergisindeyer alan araştırmalara göre, kanser hücrelerinin son yıllarda giderek büyüme ve yayılmasına karşılık, kanser tespitlerini yüzde 96 doğru bir şekilde bulan bir cihaz icat edildi.

Yeni cihaz, kimyasal yapıları sağlıklı hücrelerden epey değişiklik gösteren kanser hücreleri tespit etmek için kanser hücrelerinin olduğu düşünülen bölgeye dokunduruldu ve dokunduğu kısma az miktarda su damlası bıraktı. Canlı hücrelerde yer alan kimyasal maddelerin etkilediği su damlası, analiz edilmek üzere kalem tarafından tekrar emildi.

Kanserli hücreyi tespit eden kalem büyüklüğünde olan cihazın gerçekleştirdiği bütün işlemler 10 saniyede tamamlandı.

Uygulama doğrultusunda 253 örnek üzerinde uygulandı ve önümüzdeki sene ameliyatlarda aktif olarak faydalanılması düşünülen cihazın test edilme süreci devam ediyor.

KANSER HÜCRELERİNİ YOK EDEN TEDAVİ

BBC türkçe'nin haberine göre, Glasgow Üniversitesi'nde geliştirilen ve CICD (kaspaz bağımsız hücre ölümü) adı verilen yeni yöntemin tümörleri tamamen ortadan kaldırabileceği ve hastalığın tekrarlamasını önleyebileceği belirtiliyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr. Stephen Tait, "Tümörü tamamen gerileten bu yöntem, kanser tedavisinde çok daha etkili olabilir. gerçekte, tedavide tüm tümör hücrelerini öldürmek gerekmiyor. çünkü, kalan tümörü tamamen temizleyen ve dolayısıyla kanseri ortadan kaldıran bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardık" dedi.