Gazete Habertürk'ten haberine göre; halen cep telefonu konuşmalarından yüzde 25, sabit telefon konuşmalarından yüzde 15, data ve internetten yüzde 5 Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınmakta. Torba yasa tasarısı ile bahsi geçen konu tüm hizmetlerden yüzde 7.5 vergi alınıyor. Maliye’nin bu kararı almasında, telefon görüşmelerinin artık WhatsApp, Face Time, Viber gibi uygulamalar aracılığıyla internet üzerinden yapılmaya başlamasının etkili olduğu açıklandı.

Telefon konuşmalarının internet üzerinden yapılması, yüzde 5 vergi alınan internetin payını artırmış durumda. Bu sene eylül ayı için düzenlenen 26.70 TL’lik faturada toplam 1.52 TL ÖİV tahsil yapıldı. Bunun 0.66 TL’si yüzde 25 vergiye tabi telefon görüşmelerinden, 0.86 TL’si ise yüzde 5 vergiye tabi internet hizmetlerinden elde yapıldı. Faturanın içinde telefon konuşmalarının payı 2.64 TL’ye gerilerken, internetin payı 17.20 TL’ye çıkarıldı. Maliye’ye ödenen ÖİV tutarı 86 kuruş azalmış durumda. Türkiye’de 77 milyon GSM abonesi bulunduğu dikkate alınırsa, Maliye’nin bu hesapla bile senelik kaybı 800 milyon liraya ulaşmakta.

İLETİŞİM DEĞİŞİNCE HAREKETE GEÇİLDİ

İnternet kullanımının her geçen gün daha da artmasını dikkate almış olan Maliye Bakanlığı, Özel İletişim Vergisi gelirlerindeki kaybı önlemek için hızla harekete geçerek yasa değişikliğini gündeme getirdi. Torba yasa tasarısının TBMM’de kabul edilmesi halinde cep telefonu görüşmeleri, sabit telefon görüşmeleri, data ve internet üzerinden yüzde 7.5 oranında tek vergi alınacak.