Çin’in kamu televizyon kanalı CCTV’nin yaptığı habere göre, Çinli bilim insanları NASA’nın kesinlikle yapılamaz dediği, EmDrive motorlarının çalışan bir versiyonunu icat etti.

DETAYLARI VERMEDEN VİDEO İLE PAYLAŞTILAR

Yayınlanan haberde, motorun teknik bilgilerinden bahsetmeden, söz konusu motoru icat ettiklerini belirten bir video paylaşıldı.

NEWTON YASASI İPTAL

Yakıta gerek duymayan motor, yakıt yerine kapalı bir bölmede güneş enerjisiyle faaliyete geçerek etrafa mikrodalgalar yayıyor.
Söz konusu icadı ilk kez mühendis Roger Scheur gündeme getirdi. Ancak, İngiliz bilim insanı olan Isaac Newton'un bir cisme kuvvet uygulandığında cismin tam tersi yönde, aynı şiddette bir güçle karşılık vereceğini ifade eden 3. Yasasına ters olan EmDrive motorlarının icat edilemeyeceğine inanılıyordu.

ÇİN ÖNCEDEN DE SÖYLEMİŞTİ

Çin, bundan öncede EmDrive motoru üzerinde çalıştığını ve geliştirdiğini haber vermişti. Aralık ayında Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nin araştırma personelleri (KAST) hükümetin söz konusu teknoloji çalışmalarını 2010 yılından itibaren desteklediğini ve EmDrive motorunu alçak yörüngede test ettiğini belirtmişti.

Kasım ayında İngiltere merkezli ve kimlik açığı vermeyen kaynaklardan alınan bilgilere göre EmDrive testlerinin Çin'in 'Tiangong 2' isimli uzay laboratuvarında icat edildiğini öne sürmüştü.