Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri milli şartlarda yapılan MPT-76'nın seri üretimi için MKE ile 20 bin, Kale Kalıp ile 15 bin 14, Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ile 10 bin adetlik sözleşme imzalamış durumda.

Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin hafif silah ihtiyacının karşılanması amaçlanan projede, üretim ve teslimat çalışmaları devam ediyor.

2 BİN 680 TÜFEK TESLİM EDİLDİ

İlk seri üretim sözleşmesini imzalamış olan MKE, bugüne kadar SSM'ye partiler halinde 2 bin 680 tüfek teslim etmiş durumda. Kurumun bu ay yeni bir teslimat yapması beklenmekte.

Milli Piyade Tüfeği sayısı artıyor

 

 MKE, üretim süreci devam ederken MPT-76 için sahra ve birlik seviyesine uygun eğitim videoları hazırlatmak üzere harekete geçti. Kurum bu amaçla hizmet alımı yoluna başvurması bekleniyor.

EĞİTİM VİDEOSU HAZIRLANACAK

MPT-76 için hazırlanacak eğitim videosunda modellerden yararlanılacak. Çekimlerde yer alacak modeller, TSK'nın kullandığı askeri kamuflajlarla görev yapması bekleniyor.

Video çekimi gerçekleştirilecek tüfek 16 ana komple, 32 alt komple ve 286 parçadan oluşuyor. Video, öncelikle tüfeğin ana komplelere ayrılmasıyla başlayacak ve ana kompleler alt komplelere, alt kompleler parçalara ayrılacak. Sökme işleminin tamamlanmasından sonra parçalar en son sökülen parçadan başlamak kaydıyla belli bir sıra takip edilerek alt kompleler ve ana kompleler oluşturulacak ve tüfek toplanacak.